Мета: учити дітей основних правил дружніх стосунків, обирати друзів, допомагати
їм; сприяти зміцненню класного колективу; збагачувати словниковий запас; розвивати
пам’ять, мовлення, творчі здібності дітей, артистичні дані; виховувати
доброзичливість, бажання допомагати, любов до ближнього.
Обладнання: папір, ножиці, малюнки казок, портрет В.Сухомлинського.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Діти утворюють коло.
-
Заплющить очі, візьміться за руки. Тепер привітайте один одного словами:
«Привіт, привіт, тобі, мій друже! Я радий бачити тебе дуже!»
-
Отож,
всім зичу успіху, гарного настрою на уроці, сподіваюсь, знання, які ви сьогодні
отримаєте, будуть для вас корисними.
ІІ. Активація навчальної діяльності
-
Пограймо в гру «Інтерв’ю» та дізнаємось, як ви відпочили влітку.
- Чи гарно ти відпочив улітку?
- Як ти допомагав своїм близьким?
- Чи спілкувався з однокласниками цього
літа?
- З задоволенням йшов до школи?
- Хто скучив за товаришами?
- Про що думав коли йшов до школи?
ІІІ. Оголошення теми і теми уроку
-
Подолайте «Лабіринт» і прочитайте тему
сьогоднішнього уроку.
(інд.картка)
-
Молодці! Так, добре тим, хто вміє дружити. Так говорить українська народна
мудрість. Також Василь Сухомлинський теж писав по дружбу, ось послухайте «Наш папа видужав».
У маленької Каті велика радість — видужав її папа.
Більше року він хворів, лежав у лікарні, переніс три операції. Мама і Катя горювали. Не раз, бувало,
прокинеться Катя вночі і чує: мама плаче.
А сьогодні батько вже на роботі. Здоровий і бадьорий.
Зустріла дівчинка у дворі своїх однокласників —
Петрика і Гришу — і поділилася радістю:
— Наш папа
видужав!
Хлопчики подивилися на Катю із здивуванням, повели
плечима і, нічого не сказавши, побігли ганяти м’яч.
Катя пішла до дівчаток, що грали в класики.
—Наш папа видужав! — сказала вона.
Одна дівчинка із здивуванням запитала:
—Ну і що ж?
Катя відчула, як
до горла підкотилася грудка, дихати їй стало важко. Вона відійшла до самотнього
дерева і заплакала.
Чому заплакала Катя?
— Чому
ти плачеш, Катю? — почула вона тихий, ласкавий голос Кості, мовчазного
хлопчика, що сидів за самою останньою партою.
Катя підняла голову і, схлипуючи, відповіла:
— Наш папа
видужав.
— Як
це добре! — зрадів Костя. — Біля нашого будинку в бору вже
зацвіли проліски. Зайдемо після уроків до нас, нарвемо пролісків і понесемо
вашому папі.
Радість засяяла в Катрусиних очах.
-
Чому радість засіяла в очах Катрусі?
-
Як ви ставитеся до вчинку Кості?
-
Чи можна Костю назвати другом? (Навіть якщо він раніше не був
другом, то сьогодні він їм точно став)
«Таємнича хвилина»
-
У мене в руках чарівна скринька, у ній – найцінніший скарб планети Земля.
Хто з вас хоче його побачити, може зазирнути, але поки що не розповідати, кого
він там побачив і мовчати аж доки всі найдопитливіші та найсміливіші не
зазирнуть на дно скриньки. (Діти по черзі заглядають у скриньку).
-
То кого ви побачили у чарівній скриньці? (Діти називають себе, бо на дні
скриньки – дзеркало).
-
Так, ви побачили в чарівному дзеркалі кожен себе. Людина – найцінніший
скарб.
-
Сьогодні ми будемо говорити не тільки про дружбу, а ще про те, кого можна
назвати другом, яким повинен бути справжній друг.
-
Скільки б іграшок, книжок, розваг у тебе не було, без справжнього друга
сумно і нецікаво. Адже тільки з другом можна поділитися радістю і смутком,
поговорити про все, що тебе цікавить, весело погратися.
ІV. Основна частина
Вправа «Мої друзі»
- Візьміть
папірці, обведіть свою руку. На долоньці напишіть своє ім’я, а на пальчиках –
імена своїх друзів по класу. (інд.
долонька з допомогою асистента)
- Тепер по черзі виходьте до дошки й опишіть свого
товариша, не називаючи його імені. А ви вгадайте того, про кого йдеться. Потім
кріпите свій листочок до паперового дерева.
- Молодці! «Дерево
міцне корінням, а людина – друзями»
Вікторина «Хто з ким дружить?»
- Діти, ви
мабуть знаєте, що навіть в українських казках таких як «Рукавичка», «Ріпка»,
«Котик і Півник», «Коза-дереза» йдеться про дружбу, взаємоповагу.
- Але ось
біда, наші казкові друзі розгубились між собою. Давайте допоможемо їм
зустрітися знову і назвати казку чи мультфільм. (модифіковане інд. завдання)
- Отже, ми
можемо зробити висновок, що кожній людині, кожній дитині чи навіть казковому
персонажу потрібен друг!
Мімічна гімнастика
- Посміхніться один одному.
- Прийміть такий вираз обличчя, який повинен бути у дружелюбно налаштованої
людини.
- А який вираз обличчя буває у вороже налаштованої людини?
(Закінчується гімнастика
обов’язково посмішкою)
- Що ви
відчули, посміхаючись іншій людині? А що відчули, коли посміхалися вам? (Діти діляться своїми враженнями) Запам’ятайте ці відчуття. Вам було, безсумнівно, приємно, адже посмішка - це
краща протиотрута, створена природою від неприємностей.
V. Підсумок уроку
- Тож яким має бути
друг?
«Асоціативний кущ»
Будьте чемними, тактовними, ввічливими, дружніми,
поважайте один одного. Частіше посміхайтесь. Стримуйте
свій гнів у будь-яких ситуаціях. Є різні цінності в житті, але дорожча за
золото, сильніша за бурі, міцніша за сталь – дружба. Цінуйте справжню дружбу.
Немає коментарів:
Дописати коментар