Виховний захід "Т.Г.Шевченко - співець краси рідного краю"

"Т.Г.Шевченко - співець краси рідного краю"


  
Мета: Глибше познайомити дітей з життям і творчістю великого українського поета Т.Г.Шевченка. Виховувати інтерес до його творів, викликати бажання розповідати вивчені вірші й слухати нові. Вчити сприймати зміст поезій на слух, відображати його в малюнках. Розвивати память, увагу, спостережливість. Прищеплювати любов до національного колориту, формування бажання малювати природу України. Виховувати любов до української мови.
Обладнання: Портрет Т.Г.Шевченка, аудіозапис, вишиті рушники, репродукції картин, плакат з темою заняття.
Хід заняття

І. Організаційна частина
1. Привітання
- Добрий день шановні діти,
Рада бачити я вас.
На заняття – дружне,
Завітав гість до нас!
ІІ. Вступна частина
1.     Гра «Шифрувальник»
- Діти подивіться на дошку, вашим завданням буде цифри розмістити  у порядку зростання від 1 до 12 і прочитати тему нашого заняття.
Т.Г. Ше
вче
нко
-
спі
вець
кра
си
рі
дно
го
краю
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
2. Розповідь учителя з елементами бесіди
- Отже, чи здогадалися ви про кого піде мова? (Відповіді дітей)
- Так, сьогодні на нашому занятті ми з вами будемо говорити про великого поета, художника, кобзаря Тараса Григоровича Шевченка. Колись, діти, давним-давно, на такій же землі і не за безкраїми морями, не за дрімучими лісами, не за високими кам’яними горами, був веселий, багатий, мальовничий, але зачаклований злими людьми, зневолений двома неволями, край. Одна неволя – панська, друга - царська. І жили там рабами в тяжкі й чужі й роботі віддані в неволю люди. І називали той край – Україна. Україна - це не лише країна смутку і жалю, а й країна великої краси. Краса її – це тихі води і ясні зорі, зелені сади і білі хати, лани золотої пшениці і багатоводні ріки, співучі роботящі люди.
   І ось у такому краю в Україні, в с. Маринцях Київської губернії, в хаті кріпака Григорія Шевченка серед морозної темної ночі блиснув на все село один вогник – це народилася дитина. Для пана – нова кріпацька душа, а для України - великий поет, буремний Тарас і незламний Кобзар.
ІІІ. Основна частина
1.    Робота з ілюстративним матеріалом
- Діти, погляньте  на портрети поета, і скажіть яким він був на вашу думку? Які якості характеру були йому притаманні? (Відповіді дітей)
2. Ознайомлення з життям і творчістю Т.Г. Шевченка
- Т.Г.Шевченко народився 9 березня 1814 року. У цьому році Україна відзначала його 200-річчя . А зараз ви дізнаєтеся про життя і творчість поета.
- Дитячі роки поета були тяжкими, сирітськими, безрадісними. І лише мальовничі краєвиди природи рідного краю розвіювали смуток, і в серці заграла радісна сила.  
- Всю Черкащину, як тепер називають Шевченків край, малий Тарас сходив своїми босими ногами, скропив дрібними росами-сльозами.
- Милувався Тарас чарівністю степу, різнобарвністю гаю, гомоном улюбленого Дніпра. І вже тоді в душі зароджувалася любов до природи, рідного краю, землі, мови.
Я так її, я так люблю
Мою Україну убогу,
Що проклену святого бога,
За неї душу погублю!
- Все своє життя, де б не був поет, душею линув до рідного краю, рідної домівки. Ось так з великою любов’ю у серці він оспівує свою домівку де він народився.
Не називаю її раєм, тії хатиночки у гаї
Над чистим ставом край села
Мене там мати повила
І, повиваючи, співала
Свою нудьгу переливала
В свою дитину … В тім гаю,
У тій хатині, у раю,
Я бачив пекло … Там неволя…
- Хоч як тяжко було Тарасові в рідній хатині, але з якою любов’ю він думами лине до неї, як ніжно називає «хатиночка», як милується зеленим гаєм, чистим ставом. Згадка про рідну домівку навіює на поета інші думи, і він лине у квітучий вишневий садок на Україну.
- Послухайте його наступний вірш.
Садок вишневий коло хати,
Хрущі над вишнями гудуть,
Плугатарі з плугами йдуть,
Співають ідучи дівчата,
А матері вечерять ждуть.

- Діти, яку картину ви уявили, прослухавши вірш? Що ви відчули? (Відповіді дітей)
- Так це прекрасна картина весняного вечора в українському селі. Ми бачимо красу саду, вечірньої зіроньки. Чуємо спів дівчат, гомін хрущів.
- Зараз ми з вами переглянемо картину до віршу «Тече вода з-під явора». Розгляд малюнка за віршем.
- Що ми бачимо на малюнку? (Відповіді дітей)
- А що відчуваємо? (Відповіді дітей)
3. Виступи підготовлених дітей
Учень 1. Т.Г. Шевченко любив український світанок: він був небайдужий до його краси, яку описує у вірші «Сон».
…світає,
Край неба палає,
Соловейко в темнім гаї
Сонце зустрічає.
Учень 2.  А особливо поет любив часи надвечір’я – коли заходило сонце, м’які сутінки огортали степ, долину, наступала тиша.
Зоря моя вечерняя,
Зійди над горою
Поговорим тихесенько
В неволі з тобою …
Учень 3. Шевченків край - співучий куточок України. Тарас ще змалку любив слухати народні пісні, сам любив співати, тому багато його віршів було покладено на музику. Ці пісні допомагають ще глибше відчути чарівність рідного краю.
Вчитель. Послухайте пісню «Зацвіла в долині червона калина».
- Про що йдеться в пісні? (Відповіді дітей)
Учень 4. Особливе місце у житті і творчості Шевченка займала природа, особливо природа неньки-України. Змальовано зворушливу картину краси рідного краю і людського щастя.
Учень 5. У вірші «Заповіт» поет просить поховати його після смерті на рідній землі.
Як умру, то поховайте
Мене на могилі,
Серед степу широкого,
На Вкраїні милій…
- Народ виконав заповіт Шевченка. Поховали його в Каневі на Чернечій горі, що тепер зветься Тарасовою, над Дніпром-Славутечем.
- І щоденно пливе людський потік, щоб вшанувати пам'ять Кобзаря, вклонитися його могилі, покласти квіти.
Вчитель. Вшануймо ж і ми, діти, пам'ять про Тараса Григоровича піснею на його слова «Думи мої, души мої…»
- Души поета живуть у серцях людей, у народних переказах, рядках книг, у малюнках в українських рушниках, вишиванках, на сценах театрів, у кінозалах, у маминій пісні-колисанці, у співучій український мові.
5. Виставка малюнків дітей
- А зараз розглянемо виставку малюнків, які діти намалювали до віршів
Т.Г. Шевченко. (Виступи дітей)
6. Перегляд картин Т. Г. Шевченка
- Т.Г. Шевченко був не тільки великим поетом, а й талановитим художником. Його пензлю належить багато пейзажів, портретів, побутових картин.
- На полотнах Т. Шевченко часто зображував дітей. Перебуваючи на засланні, художник зображає козацьких байчучків - дітей жебраків. Його серце обливалося кров’ю, коли він дивився на дитячі рученята, простягнені під вікном.
- Репродукція «Зайчуки під вікном». Щоб показати свою близькість до знедолених дітей, він намалював і себе у солдатській формі біля них. Також його творчість ми можемо побачити і у картинах: «Казашка Катя», «Казахський хлопчик розпалює грубку», «Казахський хлопчик дрімає біля грубки».
IV. Підсумок заняття
1.     Підсумкова бесіда
- Отже, діти, що змальовує Т.Г. Шевченко в своїх творах? (Відповіді дітей)
- Які вірші ви запам’ятали? (Відповіді дітей)
- Заплющить очі і спробуйте уявити ті картини природи, які описує поет у віршах: «Тече вода з-під явора», «Садок вишневий коло хати», «Зоря моя вечірняя»
- Тепер розкажіть, що б ви намалювали? (Відповіді дітей)

- На цьому наше заняття завершується. Сьогодні ми з вами дуже плідно попрацювали, дізналися багато нового про поета Г.Т.Шевченка. Я гадаю, що ви переконалися в тому, що Т.Г.Шевченко був унікальною великою людиною, він дійсно був співцем краси рідного краю. Дякую за увагу!

Немає коментарів:

Дописати коментар